Optimizacija sajta - vodič za početnike

19. jan. 2021

Gde je najbolje sakriti mrtvog čoveka? Na drugoj strani Google search-a.

                                                                                                Nepoznati autor sa Google-a

optimizuj.com
Ilustracija: optimizuj.com

Optimizacija sajta ili strane za pretraživače ili SEO optimizacija (eng. search engine optimization) se odnosi na različite radnje i procedure koje možemo da uradimo na jednom veb sajtu, kako bi se taj isti što bolje rangirao na internet pretraživačima.

Što više igramo po pravilima pretraživača, bićemo na boljoj poziciji u rezultatima pretrage (SERP). Na taj način veb sajt dobija više posetilaca, što i želimo, organski, tj. besplatno, bez plaćenih reklama.

Danas, ako niste na prvoj strani Google-a, teško da i postojite u internet svetu.

Istraživanja pokazuju da prosečan korisnik pri pretraživanju ne mrdne mišem dalje od prva dva, najviše, tri pronađena rezultata za ono što traži.

Pa, ako niste u toj grupi lucky top 3 mesta, direktno ostavljate nekome drugom da pokupi kajmak (vaš novac).

Zbog čega je važno da je vaš sajt optimizovan za Google?

Zato što najnovija istraživanja pokazuju da na uzorku od 3,25 milijardi različitih poseta na internetu, između 50 i 80% korisnika polazi od Google pretrage!

Pretraga je i dalje najveći izvor saobraćaja i poseta na internetu.

Ljudi koriste pretraživač kao najlakši način da dođu do informacija koje ih zanimaju.

Znatno manji procenat poseta dolazi direktno ukucavanjem već poznate URL adrese, zatim od socijalnih mreza Fejsbuka, Twittera, Instagrama, putem emejlova i plaćenih reklama...

Ovde, pre svega, mislim na Google kao najdominantiji pretraživač trenutno, iako ne treba zanemariti ni ostale pretraživače (Yahoo, Bing, Duckduckgo, ruski Yandex..).

Ali, ako ste dobro optimizovali sajt za Google search, rešili ste većinu svojih problema vezanih za SEO.

Google-ov algoritam veoma je složen i on se menja nekoliko puta godišnje. Rezultati pretrage su veoma promenljivi i sve je teže na lak i jeftin način postići dobar rank.

Kako Google rangira strane:

Kada korisnik ukuca ključnu reč (informaciju koju želi da pronađe) u pretraživač, Google-ov algoritam traži strane koje imaju visoko kvalitetan i relevantan sadržaj direktno vezan za reč koju je korisnik ukucao, jer je njegov zadatak da korisnik pronađe ono što traži (tačnu informaciju) i da time bude zadovoljan.

Sama strana i veb sajt treba da su stručni, autoritativni i vredni poverenja u konkretnoj oblasti vezanoj za ključne reči koje se pretražuju.

Da li je nešto relevantno određuje i procenjuje algoritam koji indeksira i analizira (crawling) tekst strane, prvenstveno na osnovu ključnih reči, koje ta sadrži strana.

Da li je sajt kvalitetan određuje se brojem linkova koji vode do konkretne strane i do celog sajta. Ako do vašeg sajta vode linkovi nekih sajtova sa autoritetom, tj. dokazano vrednih sajtova, vaš sajt dobija bolju poziciju (page rank).

Nekoliko stvari koje Google smatra veoma važnim:

U martu 2019. Google je zvanično počeo da indeksira strane prema Mobile first indeksu, a to znači da prati da li je sajt optimizovan za mobilni telefon.

Dakle, da bi bio dobro rangiran, sajt mora biti optimizovan i za mobilni telefon, desktop kompjuter i tablet.

Kako bi upotpunio svoju ocenu za rangiranje nekog sajta, uzima se u obzir i brzina učitavanja strane.

A evo i zašto:

“Prema Google-ovom istraživanju, prosečno vreme učitavanja landing (osnovne) strane je 22 sekunde. Medjutim 53% posetilaca odlazi sa te strane, ako je potrebno vise od 3 (i slovima: tri)  sekunde za učitavanje!”.

Ako se vaša strana učitava duže od par sekundi, potrebno je razmisliti o tehničkoj optimizaciji sajta.

Šta se sve podrazumeva pod optimizacijom veb sajta:

  • On page optimizacija - ono što se može videti i lako kontrolisati na blogu ili sajtu; ona uključuje URL-ove, sadržaj sajta, članke, izbor ključnih reči, fotografije, multimedijalni sadržaj.
  • Off page optimizacija - u kakvoj su vezi drugi veb sajtovi sa vašim. Da li imate dolazeće linkove sa nekog drugog sajta, kakav je autoritet tih sajtova tj. da li su oni važni ili ne.
  • Tehnička optimizacija - implementiranje konfiguracija kako bi sajt radio brže i bio čitljiv za pretraživač
  • Lokalna optimizacija - optimizacija sajta na osnovu lokacije, prvenstveno vezana za lokalne i male biznise
  • E-commerce optimizacija - optimizacija on-line prodavnica

Svi ovi načini optimizacije imaju isti cilj, a to je što bolje rangiranje na pretraživačima.

Savet: Kada krenete sa optimizacijom vašeg sajta ili bloga, posebno kada ste početnik, napravite prioritete, šta je to što je najvaznije uraditi; da li je to sadržaj koji treba obogatiti novim ključnim rečima, da li je sajt kompleksan pa ga treba tehnički optimizovati, da li je to mali lokalni biznis za koji je potrebno uraditi lokalni SEO, kako bi bio lakše pronađen u lokalnoj zajednici; ili je potrebno uraditi mobilnu verziju sajta.

Nijedan sajt nije savršeno optimizovan za sve. To je proces koji se stalno menja, znanje koje se svakodnevno stiče.

Ono sto je najvažnije je da pronađete najbolji način da povećate saobraćaj ka vašem sajtu kroz one vidove optimizacije koje su odgovarajuće za vaš biznis.

SEO je veština koja se uz mnogo rada i učenja može usavršiti, ali je potrebno vreme da bi se videli rezultati mukotrpnog rada.

I na kraju, SEO je proces koji utiče na vidljivost sajta ili strane u pretraživaču.

Jednostavnije, što je bolje veb sajt optimizovan za pretraživače, biće bolje vidljiv i dostupan. Što je bolje vidljiv i dostupan doneće više posetilaca. Što više posetilaca na vašem sajtu, imaćete veću publiku, čitaoce i bolje i više prodavati vaše proizvode.

Kristina Kitić

... o tome kako funkcioniše internet danas...

Odlično! Uspešno ste se pretplatili.
Great! Next, complete checkout for full access.
Dobrodošli nazad! Uspešno ste se ulogovali.
Bravo! Uspešno ste aktivirali nalog, sada imate pristup celom sadržaju.